Logo Erasmus | SOS a SOU KH
Logo Erasmus | SOS a SOU KH

Kaliméra ápo Kríti.

Kaliméra, tak přesně tímto pozdravem se začala pracovní stáž třinácti žáků ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště řemesel v Kutné Hoře, vyslaných na největší z řeckých ostrovů Krétu. Stáž se konala v termínu 18.11. 2023 až 3.12. 2023. Je to krásný ostrov, na kterém najdete téměř vše, po čem cestovatelské srdce plane. Příjemné klima, písčité pláže, průzračné moře a od něj, co by kamenem dohodil, vystupují oblé kopce, které přechází až v ostré hřbety vulkanických hor se zasněženými vršky. A v neposlední řadě tuto nádhernou krajinu obývá velmi pohostinný národ s úžasnou historií a kulturou.

Po příletu do naší cílové destinace nás přivítali zástupci firmy MD Hellas, která nám zde zajišťovala veškerou podporu po celou dobu naší stáže. Společně jsme povečeřeli v plážové restauraci s příhodným názvem Heaven Beach. Při dobrém jídle jsme si hned představili plán jak pro následující dny, tak pro zbytek stáže. Tato večeře neplánovaně odstartovala naší malou týmovou tradici společných večeří po celou dobu stáže, kde jsme si sdělovali vždy nové zážitky a zkušenosti z jednotlivých dní stáže.

Náš tým byl složen z devíti dívek a čtyř chlapců, zástupců čtyř řemesel a čtyř oborů. Tři dívky za obor kadeřník, tři za obor kuchař-číšník a tři za sociální péči, mužská část týmu zastřešovala obor mechanik elektronik.

Dívky z oboru kadeřník/kadeřnice pracovaly v centru a na předměstí města Heraklion v salonech OB Hair a Dom&Joa. Některé z nich dokonce stihla stážovat v obou salónech a načerpaly tak dvojí dávku zkušeností.

Děvčata ze sociální péče byla přiřazena do domova pro seniory Mariani elderly care, který je dokonce domovem s mezinárodní klientelou. Dívky zde pomáhaly jak s všedními úkony péče o klienty, tak i dostaly důvěru pro uplatnění vlastních aktivizací k zpříjemnění a proslunění dní zdejším klientům. Zkušenosti a nápaditost děvčat vykouzlily spousty úsměvů v jejich tvářích.

V restauraci s názvem Petousis pracovaly slečny z oboru kuchař-číšník. Díky přátelskému duchu s vedením hotelu, se v restauraci o kapacitě cca 980 míst v plné sezoně, mohla děvčata v polovině stáže prohodit a vyzkoušet si jak servis na place, tak i přípravu tradičních pokrmů i specialit ve stylové řecké kuchyni.

Chlapci z oboru mechanik elektronik pracovali v menších soukromých firmách, například Magic Net, Karouzos, Legatron, zaměřených na bezpečnostní systémy, servis elektrozařízení, montáže sledovacích zařízení.

Volný čas byl úměrně rozdělen mezi sportovní aktivity, průzkum místních módních trendů v centru města, poznání historie zdejšího ostrova s návštěvou kulturních památek jako byl například palác Knossos, výletům do volné přírody nebo jen tak relaxování na pláži a příležitostnému koupání v moři s myšlenkami na domov halící se do sněhové pokrývky v předvánočním čase.

Stážisti si kromě cenných zkušeností odváží spousty zážitků, někteří i předběžné nabídky pro letní brigády, dále všichni získali certifikaci v podobě Europasu o absolvování této pracovní stáže, který může být dobrým pomocníkem při hledání zaměstnání. Největším přínosem avšak bylo samotné uvědomění si, že pro jedince s chutí pracovat neexistují hranice.

Cennou zkušeností bylo také zažít, jaké to je, když uletí letadlo při přestupu. Poznali jsme, jak důležité je znát cizí jazyky při vyjednávání, abychom v noci nemuseli spát na letišti v Curychu. A už známe i pocit, kdy kufr na letišti nepřijede a nevíte, kterou část zeměkoule právě obíhá. Doufáme, že jednou i naše kufry přijedou.

Děkujeme škole, projektu Erasmus+, MD Hellas za tuto úžasnou zkušenost.

Kréta tým