Exkurze třídy 3.V do knihovny samizdatu LIBRI PROHIBITI a LEICA GALLERY na výstavu fotografií zachycujících pohnuté dny naší historie v srpnových dnech roku 1968.

Žáci 3.V vyrazili v úterý 27. 6. 23 do Prahy na poněkud „nevýletní“ exkurzi do Prahy, aby navštívili instituci, která opatruje dříve zakázanou produkci exilových a samizdatových vydavatelů. Zahrnuje ale též knižní produkci domácí opozice.

Žáci vyslechli zajímavý výklad o části knižní, novinové, časopisecké, sešitové produkce, která sice je nedílnou součástí naší kultury, ale byla oficiálně zpřístupněna až po roce 1989. Se všemi druhy písemností se seznámili „naživo“ a mohli zalistovat v mnoha zajímavých titulech a začíst se do nich. Nejčastěji padala otázka: „A proč to bylo zakázané, když to obsahuje úplně normální věci?“

Výstava fotografií v Leica Gallery vzbuzovala také otázky. Studenti vnímali invazi vojsk Varšavské smlouvy do poklidného Československa zdokumentovanou a zprostředkovanou skvělými fotografy jako paralelu k invazi ruských vojsk na území Ukrajiny a měli podobné postřehy jako v knihovně, zaznělo opět PROČ to všechno?

Doufám, že studenti v průběhu života najdou odpovědi na všechna svá proč a budou vždy tak vnímavými osobnostmi, jako tomu bylo včera.

LAN