1905 TraleeDíky spolupráci mezi členskými státy EU v oblasti odborného vzdělávání vznikl projekt Erasmus+, který umožňuje již

poněkolikáté také žákům naší školy získat nové zkušenosti z pracovních stáží v zahraničí. Další takový připravovaný výjezd žáků a žákyň SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora proběhne ve dnech 9. – 22. 6. 2019. Tentokrát je na programu pracovní a poznávací pobyt ve městě Tralee v Irské republice.

Mladí lidé studující obory strojní mechanik, mechanik elektronik, kuchař-číšník, kadeřník a veřejná správa dostanou příležitost pracovat v irských firmách v Tralee a okolí. Kromě rozvíjení dovedností v příslušných oborech budou pochopitelně tím nejlepším možným způsobem cvičit své komunikační schopnosti v angličtině. A nebudou to mít jednoduché, neboť irská angličtina má svá specifika ve výslovnosti a melodii řeči.
Od procvičování si účastníci stáže ovšem neodpočinou ani, když přijdou „domů“. Budou totiž, jak je v projektu Erasmus+ obvyklé, ubytováni v místních rodinách, s nimiž budou trávit část svého volného času. Příležitostí k rozhovorům v (irské) angličtině bude tedy dost.
A aby mohli do rozhovorů v jiné řeči, než je čeština, nabrat alespoň trochu sil, stráví volný víkend na poznávacích výletech se svými průvodci, pedagogy z domovské školy. Že o cíle takových výletů nebude zřejmě nouze, vyplývá ze zeměpisné polohy hlavního města hrabství Kerry, odkud není daleko například do Národního parku Killarney známého jedněmi z nejkrásnějších jezerních a horských scenérií v zemi… Případně, jak praví domorodci, je možné si zasurfovat na vlnách Atlantského oceánu. To ovšem neslibujeme 🙂