Portugal 2019 den prvn 1Dne 23. 3. 2019 se vrátila  skupina 20 žáků SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora z Portugalska, kde studenti absolvovali dvoutýdenní pracovní stáž ve firmách.

Portugal 2019 11D 1Stáže se zúčastnili studenti oborů strojní mechanik, mechanik elektronik, kuchař číšník, kadeřník a studentky oboru sociální činnost.

Veškeré zázemí a spolupráci s firmami zajišťovala portugalská partnerská organizace Mobility Friends  se sídlem poblíž města Barcelos. Krásný a dobře vybavený mezinárodní studentský kampus poskytoval našim žákům nejen základní potřeby, ale i společenské, kulturní a sportovní vyžití.

Studenti odvedli ve firmách dobrou práci, navštívili zajímavá místa (Guimarães, Bragu, Porto, Appulii). Nedílnou součástí projektu Erasmus+ je rovněž poznávání a osvojování si kultury hostující země, což bylo navíc násobeno možností setkávat se nejen v kampusu jak s Portugalci, tak i s polskými, rumunskými a tureckými studenty.

Studenti se vrátili plni zážitků, nových poznatků a s vědomím toho, že by se dokázali uplatnit na pracovním trhu i v zahraničí.

Projekty podobného typu posouvají osobnostní limity účastníků, boří hranice mezi národy a podporují myšlenku jednotné Evropy.

PhDr. Lucie Lánská