1905 FranciePřed několika dny se vrátil náš student Aleš Studnička ze 6měsíční pracovní stáže ve Francii.

Městečko Tours se stalo jeho novým domovem. Zakladatelem projektu je francouzský europoslanec Jean Arthuis a škola Les Compagnons du Devoir. Jedná se o síť 57 učilišť po celé Francii. Aleš měl skutečně štěstí, že mohl být toho všeho přímým účastníkem. Rád se s námi podělil o své zážitky ze stáže.

Samotná škola v Tours je moderně postavená a velice slušně vybavená. Alešův pracovní den začínal ráno v 8 hodin a zpět na školní internát se dostal po 17. hodině. Jako vyučený strojní mechanik pracoval ve strojírenské firmě, kde se mimo jiné zdokonalil v technologii pálení laserem. V začátcích mu v komunikaci pomáhala angličtina, ale hlavním jazykem byla samozřejmě francouzština. Ve volném čase se snažil cestovat. Silvestr strávil v Paříži a jak sám říká, bylo to super. V blízké budoucnosti by se rád do Francie vrátil, ale nejdříve si chce dokončit studium a úspěšně zvládnout maturitu v příštím roce.

Aleš zkrátka chytil svou příležitost přímo za pačesy!