Uměleckořemeslný zpracovatel kovu Jaroslav Jiráň, úspěšný absolvent SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora

 „Řemeslo má zlaté dno,“ říkávalo se kdysi. Dokonce i vůdčí osobnosti minulého režimu si dobře uvědomovali, že musíme vyrábět kvalitní, a v zahraničí velmi dobře prodejné zboží, proto věnovali maximální pozornost tradičním strojírenským oborům.

Tyto obory vzdělávaly nové generace v učebních oborech nástrojař, soustružník, frézař, zámečník, truhlář, zedník, elektrikář. Dnes však u nás kvalitní odborníci v těchto profesích chybí. Je na čase si uvědomit, že mistrů, kteří po generace předávali své znalosti a zkušenosti svým žákům, opravdu ubývá a další generace nových mistrů nepřichází. Nedostatek mistrů a kolegů pociťuje i náš úspěšný absolvent Jaroslav Jiráň, který nás navštívil a vyprávěl nám o své práci. Tvrdí, že bychom se měli učit řemeslu, dokud je ještě od koho. V následujících řádcích si můžete přečíst, kdo je vlastně zmiňovaný úspěšný absolvent JJ. 

Kde v současné době pracujete a co je náplní vaší práce?

V současné době podnikám jako uměleckořemeslný zpracovatel kovu. Náplní mé práce jsou ručně kované výrobky. Jedná se o předměty vyráběné malosériově – svícny, krbové nářadí, bytové doplňky, kovaný nábytek. Vyrábíme také i vrata, ploty, kované postele, zábradlí, vše podle požadavků zákazníka. Ukázku výrobků z naší dílny nejlépe uvidíte na internetových stránkách: www.kovarna.amstuning.cz. Co vás vedlo k tomu, že jste si vybral tuto práci?

Můj dědeček mi vždy říkal, ať se naučím něco z řemesla. Vedl mě k tomu, abych si vybral obor, který mě bude bavit a v budoucnu zabezpečí mě i mou rodinu. Nestydím se za to, že jsem vyučený v oboru strojní mechanik na SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora, právě naopak, jsem hrdý na to, že jsem se zde mohl vyučit a hlavně získat informace od moudrých mistrů, kterých v současné době tak ubývá.

Jaké úsilí jste musel vynaložit, abyste dosáhl úspěchu na trhu práce?

Na začátku je důležité zmínit právě to vyučení v daném oboru a pak už jsou to hodiny práce v dílně, kdy zkoušíte všechno to, co jste se naučili. Vyzkoušel jsem různé kurzy, přečetl hodně knih, ale největším úsilím pro mě bylo chtít něco dokázat, zvládnout to všechno sám a naučit se vyrábět nové věci, které můžete zákazníkům nabídnout. Úspěch je pro mě to, že se ke mně vrací spokojení zákazníci a pro mě je to motivace se zlepšovat, protože stále je co zlepšovat.

Uplatňujete ve vaší práci znalosti získané studiem?

Na tuto otázku jsem skoro již odpověděl v předcházející části. Ano, musím říci, že právě znalosti, které jsem získal na SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora, mi pomohly k tomu, abych dnes byl úspěšný. Jestli bych mohl prostřednictvím tohoto rozhovoru vzkázat něco dnešním studentům tak jedině to, aby se vzdělávali, dokud je ještě od koho a zachovali poctivost a tradici řemesla.

Co se vám na vaší práci líbí?

Nejvíce se mi líbí to, že se jedná o ruční práci, a tudíž každý výrobek je originální. Vidět spokojené zákazníky, kteří mají radost a ocení mou práci, je pro mě tou největší odměnou. Umělecké zpracování kovu má svůj půvab i v tom, že po generace tady po sobě něco zanechám, protože poctivé řemeslo je zárukou kvality.

Jiráň Výrobek | SOS a SOU KH
Jiráň Výrobek | SOS a SOU KH
Jiráň Výrobek Iv | SOS a SOU KH
Jiráň Výrobek Iv | SOS a SOU KH
Jiráň Výrobek Ii | SOS a SOU KH
Jiráň Výrobek Ii | SOS a SOU KH
Jiráň Výrobek I | SOS a SOU KH
Jiráň Výrobek I | SOS a SOU KH
Jiráň Výrobek Iii | SOS a SOU KH
Jiráň Výrobek Iii | SOS a SOU KH