Naše škola, SOŠ a SOU řemesel, Kutná Hora, Čáslavská 202, spolupracuje se společností EDUMOB s.r.o. v rámci projektu IKAP II-zahraniční mobilita pedagogických pracovníků ve školním vzdělávání. Tato spolupráce pomáhá našim pedagogickým pracovníkům získat účastí na zahraničích stážích zkušenosti a nové metody výuky z jiných evropských vzdělávacích institucí.

Pedagogičtí zaměstnanci naší školy, zástupce ředitele Jitka Poborská a učitelky P. Bechyňová a K. Plattová, ve dnech 6.11.-13.11.2022 v rámci tohoto projektu navštívily dvě školy ve španělské Cordobě: Colegio Divina Pastora a IES ZOCO.

Stínování-sledování pracovních metod v každodenní činnosti pedagogů ve škole-bylo zajištěno pracovní skupinou Training Europe vedenou koordinátorkou projektu Sofii Jimenez. Training Europe se zaměřuje po celé Evropě na spolupráci studentů a pedagogů v rámci projektu Erasmus+.

Skupina našich učitelek byla rozdělena do dvou skupin podle jejich vzdělávacího zaměření. P. Bechyňová stínovala hodiny biologie ve škole Colegio Divina Pastora. J. Poborská a K. Plattová se soustředily na stínování v technicky zaměřené škole IES ZOCO, která zajišťuje výuku studentů od 16 let až po dospělé (věkem neomezeno) zcela bezplatně v oborech strojní mechanik, elektronik, automechanik, lakýrník, karosář a ve svářečské škole. Tato škola poskytuje i dvouleté maturitní studium, kde musí každý student složit povinně maturitní zkoušku z matematiky a rodného jazyku (španělštiny). Na této škole ve všech oborech podporují předmět Media, který rozvíjí teoretické, praktické a komunikační schopnosti a dovednosti studentů. IES ZOCO se mohla pochlubit oceněními v tomto oboru i v rámci celostátních soutěžích Španělska. Pro naši školu by byla velmi zajímavá spolupráce s touto školou, která je podobného technického zaměření, ale problém je v jazykové bariéře. Na této škole jsme nepotkaly žádného španělského učitele, který by s námi mohl komunikovat v anglickém jazyku.

Učitelky naší školy byly seznámeny se strukturou a cílem celého španělského školského systému, který podporuje v daleko větší míře praktickou část veškeré výuky než v Česku.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky dlouhodobě podporuje spolupráci středních škol na mezinárodní úrovni, což umožňuje nejen naší škole a jejím pedagogickým pracovníkům získat inspiraci a inovační výukové metody z jiných evropských středních škol. A to by mělo přispět i k větší motivaci našich žáků ve studiu v jejich zvoleném studijním nebo učebním oboru.