Logo Erasmus | SOS a SOU KH
Logo Erasmus | SOS a SOU KH

 

Žáci SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora již podruhé v tomto školním roce získávali zkušenosti ve slovinském Mariboru v rámci programu Erasmus+. Čtrnáctidenní projekt Za řemeslem a prací do Slovinska, který absolvovalo dvacet studentů školy, byl plně hrazený ze vzdělávacích fondů Evropské unie.

Po dobu dvou týdnů studenti pracovali v mariborských firmách a organizacích. Pracovní zařazení žáků vždy respektovalo studovaný obor a cílem praxe bylo získaní pracovních zkušeností v odlišném prostředí. Tentokrát se stáže zúčastnili žáci oborů kuchař – číšník, mechanik elektronických zařízení, mechanik elektronik, kadeřník, kosmetička a veřejnosprávní činnost. Studenti si při svém působení na pracovištích prohlubovali jak svoje praktické dovednosti, tak dovednosti jazykové. Komunikace v angličtině je provázela na každém kroku. Nejen při práci, ale i při poznávacích výletech a objevování Mariboru.

Naším zahraničním partnerem byla opět nezisková slovinská organizace ZNI (Institue for New Age Education), která koordinovala všechny aktivity spojené s realizací projektu na území Slovinska.

Maribor je druhé největší slovinské město. Je univerzitním, hospodářským, finančním, kulturním a turistickým centrem severovýchodního Slovinska. Žije zde přibližně 96 tisíc obyvatel. Město leží na úpatí horského masivu Pohorje, na jeho východním konci. Protéká jím řeka Dráva, která zde vstupuje do širokého údolí, přecházející na východní straně v otevřenou a rovinatou krajinu. Maribor se nachází se přibližně 60 km jižně od Grazu, 100 km severně od chorvatské metropole Záhřebu a 110 km severovýchodně od slovinského hlavního města Lublaně.

Čtrnáctidenní projekt Za řemeslem a prací do Slovinska se završil v sobotu 2. dubna 2022 úspěšným návratem do České republiky.