V týdnu 17.-21. ledna se naši žáci po téměř 3 letech vypravili na virtuální výměnu do Francie. Moc se těšili na osobní setkání i návštěvu Paříže a vystoupání na Eifelovku, ale právě se objevil do té doby neznámý virus SAR2 a připravená cesta musela být zrušena.

Tentokrát žáci pracovali na dálku ve společných skupinách formou videokonference a povídali si jak o tématech v rámci projektu, o svých budoucích profesích i o osobních tématech a zájmech. Francouzští partneři byli v angličtině méně pokročilí a tak různá jazyková úroveň žáků byla příležitost, jak hledat cesty, jak se dorozumět. Žáci se během projektu učili i týmové spolupráci, řešení problémů a kromě toho reálně používali angličtinu, pracovali s výpočetní technikou a různými aplikacemi, vytvářeli plakáty, kvízy, které pak společně řešili.

Závěrečný den byl věnovaný budoucím povoláním našich žáků. Sdíleli si vizuálně i v diskuzích poznatky o tom, jak vypadají praxe, dílny, jaké je vybavení a neopomněli jsme ani nezbytnost ohleduplného chování k životnímu prostředí.  K tématu odpadů a recyklace zpracovali žáci obecná i speciální témata, včetně nakládání s odpady na naší škole jako podklady pro brožuru.  Na samém závěru jsme si popovídali o vytvořených materiálech, co se jim líbilo, co je zaujalo, překvapilo, co nového se dozvěděli, naučili. V aplikaci wooclap jsme přes mobily doplnili dvě slova charakterizující právě završovanou virtuální výměnu a vytvořili wordcloud. A hádejte, jaké slovo bylo nejčastější? ,,Good´´, ,,Fun´´ a ,,Difference´´ = ,,Hezké, užitečné, zábavné, různorodé.´´

Virtuální výměna projektu Erasmus+ s partnerskou školou ve francouzském Niortu Partnerství škol 2019-1-FR01-KA229-063019_2  úspěšně proběhla podle plánu.  Žáci obou škol ocenili možnost přímé komunikace.  Vedení školy a všem zúčastněným děkuji za umožnění tuto aktivitu realizovat a za vynikající spolupráci.

Jana Jílková, manažer projektu